ثبت شرکت دبی

مواردی که در این مقاله به آن پرداخته ایم:

مقدمه ای پیرامون ثبت شرکت دبی
مزایای ثبت شرکت در دبی
مجوز یا لایسنس تجارت در دبی
انواع مجوزات ثبت شرکت در دبی و مناطق دیگر امارات
انواع مجوزهای فعالیت برا اساس هزینه
مواردی که الزام به اخذ مجوز تجارت (لایسنس) دارند؟
مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در دبی
هزینه ثبت شرکت در دبی و امارات
مدت زمان ثبت شرکت در دبی و امارات
نکاتی در مورد ثبت شرکت در دبی و امارات


مقدمه ای پیرامون ثبت شرکت دبی:

امارات متحده عربی یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورهای منطقه است که فضای مناسبی برای سرمایه گذاری، مهاجرت و زندگی در این کشور به واسطه سرعت بالای رشد آن،  فراهم شده است. این کشور با ارائه اقامت 3 ماهه قابل تمدید برای سرمایه گذاران و امکان همراهی خانواده و فرزندان به عنوان یک گزینه عالی برای ایرانیان محسوب می‌شود.

در گذشته ثبت شرکت در دبی با ریسک بالایی انجام میشد چرا که ثبت شرکت تنها با داشتن حداقل یک کفیل اماراتی انجام میشد به این معنی که ۵۱٪ سهام شرکت در شرف تاسیس باید به نام یک فرد بومی میشد به همین دلیل ثبت شرکت در دبی با ریسک بالایی همراه بود. اما از حدود دو سال پیش، میتوان ثبت شرکت در دبی را با مالکیت ۱۰۰٪  اشخاص ایرانی و در مناطق آزاد و سرزمین اصلی انجام داد. بنابراین باید از این شرایط استفاده نود چرا که ممکن است شرایط تغییر کند و دیگر این فرصت را نداشته باشید.

مزایای ثبت شرکت در دبی:

اخذ اقامت دائم، با تمدید و پرداخت هزینه هر ساله لایسنس شرکت، اقامت نیز تمدید می شود و مواردی مانند turnover مالی و درآمد سالیانه شرکت معیار تمدید قرار نمی گیرد.

اخذ اقامت 3 ساله امارات با قابلیت تمدید به ‌صورت نا محدود.

 با ثبت شرکت در دبی میتوان اقامت دیگری برای شرکا و یا خانواده نیز فراهم نمود، حتی پس از ثبت شرکت میتوانید سهام خود را با امتیاز اقامت به یک نفر دیگر بفروشید.

عدم نیاز به مدرک زبان.

 سفر به کشورهائی مانند قطر، کویت، عمان، بحرین بدون نیاز به ویزا.

اخذ وام های بلند مدت با سود کم، اخذ کارتهای اعتباری، دسته چک و کارت تخفیف برای بلیط هواپیما.

برخورداری از امکانات جهانی و کسب اعتبار بین المللی.

داشتن زندگی و امکانات ایده آل در سطح استاندارد جهانی و امکان تحصیل.

از جمله دیگر مزایای ثبت شرکت در دبی میتوان به نزدیکی به ایران، مالیات صفر در مناطق آزاد، تجارت با قطب تجاری دنیا، اخذ فوری کارت اقامت برای دو نفر، برای شرکت ها و اشخاصی که درآمد کمی در سرزمین اصلی دارند معافیت مالیاتی دارد و پس از آن تنها ۹٪ مالیات دارد، اخذ ویزاهائی مانند کانادا و ویزاهای شینگن و سایر کشورها بسیار تسهیل خواهد شد.

بنابراین ثبت شرکت در دبی برای انجام تجارت، ورود به بازارهای جهانی، به دست آوردن درآمد ارزی، اخذ اقامت بسیار کارآمد خواهد بود.

مجوز یا لایسنس تجارت در دبی:

نوع مجوز مورد نیاز برای فعالیت در دبی بسته به نوع فعالیت "مجوز بازرگانی عمومی (جنرال تریدینگ) و یا راه‌اندازی یک تجارت با مسئولیت محدود"، و محل فعالیت (سرزمین اصلی و یا منطقه آزاد جبل علی) متفاوت است.

انواع مجوزات ثبت شرکت در دبی و مناطق دیگر امارات:


به‌ صورت کلی مجوزهای ثبت شرکت در دبی و مناطق دیگر امارات به 3 نوع تقسیم می‌شوند:

مجوز حرفه‌ای (Professional License)

مجوز تجاری (Commercial License)

مجوز صنعتی (Industrial License)

مجوز حرفه‌ای (Professional License)

مجوز حرفه‌ای مختص مشاغل خدماتی و مشاغلی که نیازمند توانایی‌های ذهنی، تحصیلات آکادمیک و یا روش‌های علمی و دقیق هستند، می باشند. از جمله مشاغل و یا شرکت‌های مشاوره‌ای، حقوقی، وکالت، شرکت‌های حسابداری، خدمات اینترنتی و آنلاین، مشاوره معماری و طراحی، خدمات آموزشی، خدمات چاپ و نشر، فعالیت های صنایع دستی، خدمات پزشکی، مشاوره مدیریت، خدمات فناوری اطلاعات، سالن های زیبایی، مشاوره کسب و کار.

با اخذ مجوز حرفه ای، میتوان ویزای سرمایه‌ گذاری امارات Investor Visa را اخذ نمود، با اخذ این مجوز همچنین میتوان اقامت 3 ساله اخذ نمود که به دفعات نامحدود می‌توان آن را تمدید کرد.

جهت اخذ این نوع مجوز و ثبت شرکت باید شخص دارای 18 تا 60 سال سن باشد. همچنین جهت اخذ مجوز حرفه ای بایدکفیل معرفی شود اما مالکیت 100% ثبت شرکت با متقاضی می‎باشد و نام کفیل تنها در قرارداد درج می‌شود و شخص کفیل حتی به حساب‌ های شرکت نیز دسترسی ندارد. 

مجوز تجاری (Commercial License)

مجوز تجاری جهت انجام تجارت کالا و فروش برخی از کالاها و خدمات می باشد. با اخذ این مجوز میتوان بسیاری از کالاها را به امارات وارد و یا به خارج از امارات صادر نمود. مواردی مانند پوشاک، تجهیزات، خودرو و …. همچنین با این مجوز میتوان خدماتی مانند خرید و فروش املاک در امارات نیز انجام داد.  در این روش مالکیت شرکت 51% به 49% می باشد. به‌ این معنی که 51%  مالکیت شرکت برای کفیل شما در امارات می باشد و 49% مالکیت شرکت برای شخص متقاضی می باشد. البته شخص متقاضی میتواند مالکیت 100% شرکت را نیز داشته باشد که در این حالت هیچ کفیلی وجود ندارد.

جهت اخذ این نوع مجوز و ثبت شرکت باید شخص دارای 18 تا 60 سال سن باشد.

مجوز صنعتی (Industrial License)

کسب و کارهایی که در زمینه تهیه، تولید و پردازش کالا فعالیت دارند باید مجوز صنعتی دریافت نمایند. مواردی مانند: داروسازی، مواد صنعتی، نفت و گاز، مواد غذایی، و …

نوع مالکیت جهت اخذ این مجوز باید 49%-51% باشد. یعنی کفیل یا همان نماینده شرکت در امارات 51% مالکیت شرکت را دارد  و شخص متقاضی 49%  مالکیت شرکت ‌را دارد.

جهت اخذ این مجوز باید حتما دفتر اداری یا کارخانه تولیدی در امارات داشته باشید و امکان ثبت شرکت مجازی در امارات با استفاده از این مجوز وجود ندارد. 

انواع مجوزهای فعالیت برا اساس هزینه:


لایسنس تجاری ۱ گروه:

این لایسنس برای تمام فعالیت‌هائی که از یک گروه واحد باشند اعمال می شود و برای هر فعالیت اضافی بیش از 7 فعالیت در گروه حدودا 1000 درهم به مبلغ اعلام شده افزوده می شود. 

لایسنس تجاری ۲ گروه:

چنانچه 2 گروه فعالیتی و در هر گروه حداکثر 6 فعالیت اعلام می شود و برای هر فعالیت اضافی بیش از 6 فعالیت در هر گروه، حدودا 1000 درهم به مبلغ اعلام شده افزوده می شود.

لایسنس جنرال ترید:

اعلام  بیش از 2 گروه فعالیتی (بدون در نظر گرفتن تعداد فعالیت ها) به عنوان مجوز تجارت عمومی یا همان جنرال ترید در نظر گرفته می شود. در این نوع لایسنس هیچ محدودیتی برای اعلام تعداد فعالیت ها و یا گروه هایی که برای مجوز تجارت عمومی انتخاب کنید وجود ندارد. مجوز جنرال ترید تمام جنبه های خرید و فروش محصولات در یک تجارت را پوشش می دهد. مجوز تجارت مزایای متعددی را نسبت به انواع دیگر مجوزها دارد چرا که سایر مجوزها ممکن است در برخی شرایط مناسب فعالیت نباشند و یا در سایر مراجع صدور مجوز یا مناطق اقتصادی پذیرفته نشوند. جنرال تیریدینگ دبی بالاترین درجه انعطاف پذیری و آزادی را برای اداره یک تجارت ارائه می دهد.

مواردی که الزام به اخذ مجوز تجارت (لایسنس) دارند؟

واردات یا صادرات کالاهای فیزیکی.

در صورت خرید کالا از بازارهای داخلی امارات.

نگهداری موجودی در امارات.

صادرات محصولات به خارج از امارات.

نگهداری موجودی کالا به هر شکل.


مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در دبی:

کپی مدارک شناسایی تمامی افراد (شناسنامه و یا گذرنامه معتبر). 

اساسنامه شرکت که به زبان رسمی عربی ترجمه شده باشد.

گواهی بانک مبنی بر سپرده سرمایه اولیه.

گواهی عدم سوءپیشینه کیفری.

ارائه بیزینس پلن یا همان طرح کسب و کار. 

پرداخت کامل هزینه مالیاتی.

فرم درخواست تأسیس شرکت.

ارائه ترجمه شده یکی از قبض‌های آب، برق، و یا گاز.

گواهی تمکن مالی جهت تأمین سرمایه مورد نظر.

اصل کارت شناسایی کفیل (در صورت وجود).

 ارائه لیست کاملی از اعضای مجموعه (همراه با لیست پرداخت بیمه افراد.

محل فعالیت: در رابطه با محل فعالیت باید 

توجه نمود که بر اساس زمینه فعالیت و نوع شرکت که تجاری، تولیدی و یا خدماتی است و اینکه زمینه فعالیت تا چه اندازه گسترده است نیاز به خرید یا اجاره دفتر کار و یا سوله در منطقه آزاد جبل علی دارید. به طور معمول قیمت دفاتر کار جبل علی از یک میز کار در دفتر کار اشتراکی از ۳۰۰۰ درهم در ماه شروع می شود و برای دفاتر کار جنرال ترید حداقل نیاز به ۲۷ متر مربع دفتر آفیس می باشد که معمولا از ۶۰۰۰ درهم ماهیانه شروع می شود.

مدرک تحصیلی مرتبط برای اخذ لایسنس حرفه ای.

هزینه ثبت شرکت در دبی و امارات:

هزینه ثبت شرکت در دبی و سایر مناطق امارات با توجه به معیارها و شرایط مختلف و مورد تقاضا متفاوت می باشد. مواردی مانند: انتخاب نام شرکت، نوع شرکت، نوع مجوز مورد درخواست، تعداد افراد شریک، منطقه مورد نظر برای راه اندازی کسب و کار، و … 

اما به صورت میانگین قیمت ثبت شرکت در امارات 8-20 هزار دلار آمریکا USD و  یا 30-73  هزار درهم امارات AEDمی باشد. موارد مانند هزینه‌ های کفیل، ثبت آدرس، مجوز ثبت شرکت، حق‌الوکاله وکیل هم در قیمت بالا در نظر گرفته شده‌اند. اما هزینه های دیگری نیز وجود دارد مانند: اخذ ویزای توریستی، اقامت 3 ساله امارات، تغییر نوع ویزا، ID  کارت امارات، آزمایشات پزشکی، مهر ویزا.

مدت زمان ثبت شرکت در دبی و امارات:


به صورت میانگین ثبت شرکت در دبی و امارات طی یک ماه انجام می‌شود و می‌توانید به فعالیت مشغول شوید.

جهت ثبت شرکت در دبی و امارات و راه اندازی شرکت ابتدا بایستی با ویزای توریستی وارد این کشور شوید، پس از اخذ مجوزهای مورد نیاز و طی کردن مراحل قانونی، ویزا به ویزای سرمایه گذاری Investor یا ویزای پارتنر Partner تغییر می‌یابد.

نکاتی در مورد ثبت شرکت در دبی و امارات:

تمکن مالی: دستور العملی جهت داشتن تمکن مالی وجود ندارد اما با توجه به سخت‌گیری‌های امارات برای صدور مجوز و ویزا برای ایرانیان، بهتر است متقاضیان ایرانی، مبلغی جهت اعلام به ‌عنوان تمکن مالی در اختیار داشته باشند که این مبلغ بسته به نوع بانکی که افتتاح حساب در آن انجام می شود و شرایط و قوانین آن بانک بستگی دارد اما به طور معمول بین 50 تا 100 هزار درهم می باشد. پس از افتتاح حساب هم حداقل مبلغ 10 هزار درهم باید در حساب باقی بماند.

انتخاب اسم: انتخاب اسم شرکت در دبی و سایر مناطق امارات در هزینه ‌های کلی ثبت شرکت اعمال می شود اما اگر متقاضی بخواهد اسمی غیر عربی برای شرکت انتخاب کند، باید 2 هزار درهم اضافه‌تر پرداخت نماید.