انجام کلیه خدمات بصورت غیر حضوری و حضوری

ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری (ثبت لوگو و ثبت نشان تجاری)

مزیت های کار با ما


برند و لوگو چیست و تعریف ثبت برند و لوگو
اهداف و مزایای ثبت برند و ثبت لوگو و ثبت نشان تجاری
نام مورد نظر جهت برند باید چه شرایطی داشته باشد
طبقه بندی و استعلام برند


برند و لوگو چیست؟


ماده یک قانون ثبت علائم و اسامی تجاری، علامت تجاری را بدین صورت تعریف می کند :
علامت تجاری هر گونه علامت شامل: نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفاف و غیره است که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی و تجاری در نظر گرفته می شود. یک علامت تجارتی ممکن است برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی از زارعین یا ارباب صنعت و یا محصول یک شهر و یا یک ناحیه از مملكت در نظر گرفته شود . به بیان ساده تر برند و لوگو که نام و نشان تجاری هم گفته می شوند که هر شخص یا شرکت تولید کننده، ارائه دهندگان خدمات و تمامی صاحبان کسب و کارها برای معرفی خود به سایر افراد یک برند و لوگو یا همان نام و نشان تجاری انتخاب می کنند که در واقع این نام و نشان معرفی است برای شخص یا شرکت که با سایر رقبا تمایز ایجاد خواهد کرد و خصوصیات و تداعی گر ویژگی های محصول یا فعالیت و خدمات دارنده آن به مشتریان می باشد.


اهداف و مزایای ثبت برند و لوگو:


همان طور که در قسمت تعریف گفته شد، باعث ایجاد تمایز دارنده نام و نشان یا همان برند و لوگو از سایر رقبا می شود.
از اصلی ترین اهداف ثبت برند و لوگو یا همان نام و نشان تجاری، طبق ماده ی 2 قانون ثبت علائم و اختراعات، حق استعمال انحصاری برند فقط برای کسی شناخته خواهد شد که نشان خود را به ثبت برساند. در واقع ثبت برند باعث جلوگیری از کپی برداری از آن می شود؛ یعنی با ثبت آن هیچ شخص حقیقی یا حقوقی اجازه ثبت همان نام یا مشابه آن را نخواهد داشت و در واقع آن نام در آن زمینه قابلیت ثبت را دیگر ندارد.
با ثبت برند یا همان نام ونشان تجاری و لوگو میتوان از حمایت قانونی برای محافظت از کپی برداری برخوردار شد، یعنی در صورتی که شخص حقیقی یا حقوقی برای نامگذاری محصولاتش از برند یا لوگوی ثبت شده استفاده کند؛ میتوان با حمایت قانون آنها را موظف به تغییر نام یا نشان نمود و  حتی بابت این کار میتوان آن ها را مجازات نمود.
 


نام مورد نظر جهت ثبت برند باید چه شرایطی داشته باشد:


از اسامی معروف و مشهور انتخاب نشده باشد.
مخالف با موازین اجتماعی، اسلامی، عفت و نظم عمومی نباشد.
نمادهای دولتی و بین المللی مانند پرچم کشورها، هلال احمر، صلیب سرخ، آتش نشانی نباشد.
می توان ترکیبی از نام های فارسی و لاتین را انتخاب نمود.
اعداد فارسی و یا لاتین به تنهایی قابل ثبت نیستند.
از نام ها و یا نشان های گمراه کننده نباشد: مثلا قرار دادن تصویر اتومبیل بر روی محصولات لبنی باعث گمراه شدن خریداران شده و کاملا بی ربط می باشد.طبقه بندی و استعلام ثبت برند:


طبقه بندی ثبت برند و لوگو یا همان نام ونشان تجاری:  در اداره ثبت علائم و نام تجاری هر دسته از کالاها و محصولات و خدمات در دسته بندی خاصی تقسیم و مشخص شده اند، یعنی محصولات، کالاها و فعالیت ها در طبقه های خاصی دسته بندی شده اند که شامل 45 طبقه است و نام یا نشانی که قبلا در یک طبقه ثبت شده باشد مجددا در همان طبقه قابلیت ثبت را ندارد. طبقات 1 تا 34 برای محصولات و کالاها است و طبقات 35 تا 45 مخصوص فعالیتها و خدمات می باشد.
استعلام ثبت برند؛ همان طور که قبلا بیان شد، نام مورد نظر برای ثبت برند نباید تکراری باشد به همین دلیل و جهت جلوگیری از صرف زمان و هزینه، پیشنهاد می شود قبل از اقدام به ثبت برند و لوگو، استعلامی گرفته شود. این استعلام باعث ایجاد اطمینان چند درصدی می شود که مشابه برند و لوگوی مورد نظر قبلا ثبت نشده باشد. هرچند استعلام برند صد در صد قابل اعتماد نمی باشد به دلیل اینکه در زمان استعلام هم فقط برندهایی که به صورت قطعی ثبت شده اند قابل رویت هستند، اما تا حدودی میتوان از عدم مشابهت برند اطمینان حاصل نمود.
با توجه به اینکه استعلام ثبت برند فرآیندی کاملا تخصصی بوده و بر اساس تجربه انجام می شود، به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که استعلام نام مدنظر خود جهت ثبت برند و لوگوی خود در تهران و سایر استان ها را به صورت رایگان به موسسه ما بسپارید تا هم اطمینان شما جهت ثبت برند بیشتر شود و هم جهت اطلاع از جزئیات طبقه بندی های مختلف و دریافت مشاوره رایگان با متخصصان و کارشناسان موسسه  تماس حاصل فرمائید.
 
استعلام ثبت برند، ثبت برند چیست، مالکیت معنوی ثبت برند، آموزش تصویری ثبت برند، فرم ثبت برند، سایت ثبت برند، مراحل ثبت برند